BİRLİKTE MÜCADELEMİZLE KAZANMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Değerli Arkadaşlarım,

2020 yılının Mart ayında tüm dünyada ortaya çıkan ve etkilerini 2021 yılı boyunca gösteren 2022 yılında da etkisini sürdüren Covid-19 Küresel Salgını nedeniyle zor bir dönemden geçtik.

Bu küresel salgının tüm ülkelerin ekonomilerine ciddi anlamda olumsuz etkileri oldu. Elbette bu olumsuzluklardan ülkemiz de etkilendi.

Genel Maden İşçileri Sendikası olarak bu zor süreçte siz değerli üyelerimiz ve ülkemiz emek sınıfı adına mücadelemizi aralıksız sürdürdük.

Yine pandemi nedeniyle gazetemizin yayınına bir süre ara verdik. Ancak yaşadığımız dijital çağın olanaklarını da kullanıyoruz. Resmi internet sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızdan çalışmalarımızı, etkinliklerimizi, duyurularımızı yayınladık. Bundan böyle de sosyal medyayı daha etkin kullanmaya devam edeceğiz.

Değerli Arkadaşlarım,

Her ne kadar pandemi nedeniyle sıkıntılı günler yaşasak da çok yoğun bir çalışma dönemi geçirdik.
Gerek Toplu İş Sözleşmesi döneminde, gerekse TTK ve MTA’nın işçi açıklarının giderilmesi için Enerji Bakanımızdan Çalışma Bakanımıza, milletvekillerimize, bakan yardımcılarımıza kadar çok sayıda ziyaret gerçekleştirdik, taleplerimizi ilettik.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Vedat Bilgin’i, TÜRK-İŞ Genel Başkanımız Sayın Ergün Atalay’ı, Sayın Valimiz Mustafa Tutulmaz ve Sayın Milletvekillerimizi, bürokratlarımızı, TÜRK-İŞ’e bağlı 16 Sendikamızın Genel Başkanını Sendikamızda ve Üzülmez Müessesemizde ağırladık. Ziyaretleri nedeniyle kendilerine ve onları maden işçisine yakışır şekilde karşılayan madenci kardeşlerimize birkez daha teşekkür ediyorum.

Bu süreçte gerek Genel Merkez Yönetim Kurulu olarak, gerekse şubeler yöneticilerimiz, işyeri temsilcilerimiz olarak sizlerle bir araya geldik, gelişmeler hakkında bilgi verdik, karşılıklı istişarelerde bulunduk.

TTK’da ve MTA’da son 30 yılın en iyi toplu iş sözleşmesine imza attık. Tüm bölgelerimizde çalışan arkadaşlarımızın memnuniyeti ile mutlu olduk. Sizlerin yüzünü güldürmek bizleri de mutlu ediyor.

Toplu iş sözleşmeleri döneminde bizlere destek veren Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Enerji Bakanlığımıza, Çalışma Bakanlığımıza, TÜRK-İŞ Genel Başkanımız Sayın Atalay’a, TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu’na, milletvekillerimize, emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Ve Sendikamızın Genel Merkez Yönetim Kurulu arkadaşlarıma, şube başkanlarımıza, şube yöneticilerimize, temsilcilerimize ve siz değerli maden ve MTA işçilerine omuz omuza, birlikte mücadeleleri için de ayrıca teşekkür ediyorum.

Elbette alınan ekonomik hakları yeterli görmedik, görmüyoruz. Daha iyisini hedefliyoruz. Bu bilinçle çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Bildiğiniz gibi toplu sözleşmelerde alınan ücret artış oranlarının üzerine ek protokolle yüzde 2,5 oranında ek zam alındı.

Ancak enflasyonun yükselmesi, dolayısıyla alım gücünün de düşmesine neden oluyor.

Sorunları biliyoruz ve çözümü için çaba harcıyoruz.

Tüm arkadaşlarımızın, eksiksiz memnuniyet duyacakları sağlıklı çalışma şartlarını ve insanca yaşayacak ücret koşullarını oluşturabilmek, aileleriyle birlikte huzurlu ve mutlu bir yaşam sürmelerini sağlayabilmek için mücadelemizi sürdürüyoruz.

Birlikte mücadelemizle bu koşulları oluşturacağız.

Değerli Arkadaşlarım,

Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğümüze bağlı bölge müdürlükleri ile ülkemizin dört bir yanındaki sondaj kamplarını ziyaret ettik.

Tüm arkadaşlarımıza samimiyetleri, sıcak ilgileri ve misafirperverlikleri için bir kez daha teşekkür ediyoruz.

MTA çalışanı arkadaşlarımız, kar-kış, soğuk-sıcak demeden, ailelerinden günlerce uzakta, büyük bir fedakarlık ve azimle ülkemize hizmet ediyorlar.

Verdikleri emek, döktükleri alınteriyle ülkemizin yeraltı kaynaklarını buluyor ve ülkemizin gelişmesine büyük katkılarda bulunuyorlar.

Çabaları ve fedakarlıkları her türlü takdirin üzerindedir.


Değerli Arkadaşlarım,

Birlik ve beraberlik içinde ve büyük bir coşku içinde tüm bölgelerimizi kapsayan Taban Eğitim Seminerlerimizi gerçekleştirdik. Gönlümüz çok daha fazla arkadaşımızın bu seminerlere katılımını sağlamayı isterdi. Olanaklar dahilinde en üst seviyede katılımı gerçekleştirdiğimizi ifade etmek isterim. Bundan sonraki eğitim seminerlerimizde, bugüne kadar katılmayan arkadaşlarımızı da ağırlamayı istiyoruz.

Diğer yandan TTK’nın ve MTA’nın işçi açıklarının giderilmesi için girişimlerimizi ve mücadelemizi aralıksız sürdürüyoruz.

Son olarak Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan savaş, enerji güvenliğinin önemini bir kez daha ortaya koydu. Uluslararası piyasalarda kömür fiyatlarının yüzde 100’ü aşan şekilde yükselmesi bir kenara taşkömürü ithalatında da tedarik sorunları ortaya çıktı.

Yerli ve milli kaynakların başında gelen taşkömürü üretimini artırabilmek ve ülkemiz ekonomisine daha çok katkı sağlayabilmek için sizlerle omuz omuza mücadelemizi sürdüreceğiz.

Birlikte mücadele edecek, birlikte kazanacağız.

Saygı ve sevgilerimle…

NİSAN 2022

HAKAN YEŞİL
Genel Başkan

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 KIDEM TAZMİNATI SON KALEMİZ

 

Değerli Arkadaşlarım,

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Koronavirüs Pandemi sürecinde olmamıza rağmen çok yoğun bir gündem yaşıyoruz.

Bildiğiniz gibi TTK’da pandemi nedeniyle 30 Mart 2020 tarihinde üretime ara verdik ve 1 Haziran 2020 tarihi itibariyle de tekrar işbaşı yaparak ülkemize ve milletimize hizmet etmek için fedakarca yaptığımız çalışmaları sürdürüyoruz. Karantina sürecinde dönüşümlü olarak ocaklarımızı üretime hazır tutan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

Ancak pandemi sürüyor. Bu nedenle tüm işyerlerimizdeki arkadaşlarımızın salgına karşı alınan önlemlere ve kurallara uymasını istiyoruz.

 

Değerli Arkadaşlarım,

2019 Aralık ile Mart 2020 arasında tüm bölgelerimizin taban eğitim seminerlerini tamamladık.

Mart ayı içinde TTK Harici Servis çalışanı arkadaşlarımıza risk tazminatı, MTA’da çalışan arkadaşlarımıza İş Tazminatı protokolü imzalayarak toplu iş sözleşmemize girmesini sağladık. İlave kazanımların yeterli olmadığını biliyoruz. Ancak kapıyı araladık. İlave kazanımlarımızı da artırmanın mücadelesini hep birlikte vereceğiz.

Bu çalışmalarda her daim bizlere destek olan TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay Başkanımıza teşekkür ediyoruz.

Türkiye’nin dört bir yanında bulunan MTA’mızın Bölge Müdürlüklerini, bölge temsilciliklerimizi ve sondaj kamplarını ziyaret ederek arkadaşlarımızın sorunlarını ve çözüm önerilerini aldık, zorlu çalışma koşullarını yerinde gördük.

Tüm arkadaşlarımıza misafirperverlikleri ve duyarlılıkları nedeniyle teşekkür ediyoruz.

MTA Şubemiz, Olağanüstü Genel Kurulu’nu yaptı. Göreve seçilemeyen arkadaşlarımıza hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Yeni seçilen MTA Şube Yönetimimize hayırlı olsun diyor, başarılar diliyoruz.

Bu yıl 1 Mayıs’ı koronavirüse karşı alınan önlemler nedeniyle kitlesel olarak kutlayamadık. Ama her yıl 1 Mayıslarda coşkulu kalabalıklarla kutladığımız Madenci Anıtı’nda basın açıklaması yaparak görüşlerimizi, düşüncelerimizi, taleplerimizi dile getirdik.

Maden şehitlerimizi ve Genel Başkanımız Rahmetli Şemsi Denizer’i andık. Tüm maden şehitlerimizi ve mücadelemizin önderi Şemsi Denizer’i bir kez daha şükran ve rahmetle anıyoruz.

 

Değerli Arkadaşlarım,

Koronavirüs salgını nedeniyle tedbir ve kısıtlamaların olduğu bir dönemde kıdem tazminatımız yeniden gündeme getirildi.

Bizler kıdem tazminatımızdan bir adım dahi geriye gitmeyeceğimizi açıkladık.

TÜRK-İŞ Genel Başkanımız Sayın Ergün Atalay, TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu ve TÜRK-İŞ Başkanlar Kurulu öncülüğünde kıdem tazminatında yapılması düşünülen değişikliklere karşı ülke çapında mücadele başlattık.

TÜRK-İŞ’in 21., 22. ve son olarak 23. Genel Kurullarında alınan kararı hatırlattık. Bu karar “Kıdem tazminatına dokunulması halinde genel grev” kararıdır. Kıdem tazminatımızdan en küçük bir geriye gidişte bu kararı uygulayacağımızı ve alanlara çıkacağımızı kararlılıkla ifade ettik.

Sosyal medyada “Kıdem Tazminatıma Dokunma” sloganıyla başlattığımız mücadele büyük ilgi gördü ve amacına ulaştı.

81 İlde basın açıklamaları yapıldı. Biz de Genel Maden İşçileri Sendikası olarak basın açıklamamızı Madenci Anıtı’ndan yaptık ve net mesajlarımızı kamuoyuna duyurduk.

Binalarımıza bez afişler astık, kıdem tazminatıyla ve tavrımızla ilgili yüzbinlerce broşürü örgütlü-örgütsüz tüm kesimlere dağıttık.

 

Genel Maden İşçileri Sendikası olarak üretim bölgelerimizi ziyaret ederek, kıdem tazminatıyla ilgili gelişmeler hakkında arkadaşlarımızı bilgilendirdik ve yapılmak istenen değişikliklere karşı tavrımızı güçlü bir şekilde ortaya koyduk.

Özel sektörde kıdem tazminatı alamayanlar var gerekçesini ortadan kaldırmak için yasaya yapılacak küçük bir eklemenin yeterli olacağını vurguladık.

TÜRK-İŞ, DİSK ve HAK-İŞ Konfederasyonları kıdem tazminatı konusundaki tavırlarını açıkladılar.

Son olarak Sayın Cumhurbaşkanımız, kıdem tazminatı konusunun ancak uzlaşma ile ele alınabileceğini ifade etti.

Yani kıdem tazminatı konusu gündemden çıkarıldı.

Bu sürecin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesinde ve mücadelemizin lehimize sonuçlanmasında üstün bir çaba sarf eden başta TÜRK-İŞ Genel Başkanımız Ergün Atalay olmak üzere tüm işçi sınıfına teşekkür ederim.

 

Değerli Arkadaşlarım,

Bizler, kıdem tazminatı ile ilgili her türlü gelişmeyi yakından izlemeyi sürdüreceğiz.

Çünkü kıdem tazminatı işçi sınıfının, emek sınıfının son kalesidir.

Kıdem tazminatı oğlumuzun damatlığı, kızımızın gelinliğidir.

Kıdem tazminatı atalarımızın mirası, çocuklarımızın emanetidir.

84 yıllık kazanımımız, hakkımız olan kıdem tazminatı kırmızı çizgimizdir.

Kıdem tazminatında bizlerin geleceği, çocuklarımızın geleceği var.

Yapacağımız iş, kıdem tazminatı tekrar gündeme getirilirse omuz omuza vermek ve kıdem tazminatına dokunulmaması için mücadele etmektir.

Bizler kıdem tazminatı konusunun bir daha gündeme getirilmemesini istiyoruz.

Sevgi ve saygılarımla...

 

 

24 AĞUSTOS 2020

HAKAN YEŞİL
GENEL MADEN İŞÇİLERİ SENDİKASI
GENEL BAŞKANI

 

 

 

 

------

 

2020 ÜRETİM YILI OLSUN

 

        Değerli Arkadaşlarım,

        Zor bir yılı geride bırakıyoruz.

        Her zaman olduğu gibi önümüzdeki yıla, 2020’ye ve geleceğe umutla bakıyoruz.

       Tüm sevdiklerinizle birlikte sağlıklı, huzurlu, mutlu yıllarınız olsun.

 

       Değerli Arkadaşlarım,

       2019 zor bir yıldı. 2020 yılı yükselişin önünü açmalıdır.

      Ülke olarak komşularımızdaki istikrarsızlığın, savaşın, göçün, terörün bedelini ekonomik ve sosyal olarak ödedik, ödüyoruz.

     Sorun, Suriye ve Irak sorunu olarak görünse de başta ABD olmak üzere İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya ve diğer ülkelerin de orada olduğunu görüyoruz.

     Tıpkı 1900’lü yılların başında, yani Kurtuluş Savaşı verdiğimiz yıllarda olduğu gibi emperyalist devletler yine bölgemizde paylaşım savaşı veriyorlar.

      Şirketleri ve ordularıyla, petrol ve doğalgaz bölgelerini, yani enerji sahalarını parsel parsel ele geçirmeye çalışıyorlar.

      Benzer bir olayı da Akdeniz’de Kıbrıs açıklarında yaşıyoruz.

     100 yıl önce Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Anadolu’dan kovduğumuz işgalciler, şimdi komşu ülkelerdeki halka kan kusturuyorlar.

     Hiç şüphe yok ki Türkiye üzerine de hesapları var.

     Türkiye’de ekonomik ve sosyal sorunlar çıkartarak kendileri için en uygun ortamı yaratmaya çalışıyorlar.

     1800’lü yıllarda, yani Osmanlı’nın zor yıllarında, o dönemin en önemli enerji kaynağı olan Zonguldak Maden Havzası’nda yabancıların işgalini yaşamış ve Cumhuriyet ile özgürleşmiş bölge insanları olarak, ülkemizi yönetenleri her fırsatta uyarıyoruz.

      Kendi doğal kaynaklarımıza sahip çıkmak ve onları en verimli şekilde ülke ekonomisine kazandırmak için çalışıyoruz.

      Biz, maden havzamıza, sadece kriz dönemlerinde, yani taşkömürü ithalatı için döviz bulunamadığı dönemlerde sahip çıkılmasını yeterli bulmuyoruz.

      Biz, ülkemizin ekonomik krizlere sürüklenmemesi için maden havzamızdaki zenginliğimizi ekonomiye kazandırmak adına plan ve program yapılmasını istiyoruz.

       2019 yılında Türkiye Taşkömürü Kurumu’na (TTK) alınan 1500 arkadaşımız ilk adım olmalıdır.

      2020 yılında ve devamında, TTK norm kadro ile ve tam kapasite ile çalışır hale getirilmelidir.

     Türkiye her yıl 4-5 milyar dolarını taşkömürü ithalatına harcamamalıdır.

     Zonguldak Maden Havzamızda yüzlerce yıl yetecek kömürümüz var.

 

     2020 yılında Maden Tetkik Arama Kurumu daha aktif çalıştırılmalı, Zonguldak’ta taşkömürü rezervlerini ve ülkemizde diğer maden rezervlerini tespit ederek ekonomiye güç katmalıyız.

     Türkiye’nin her alanda üretmekten başka şansı yoktur.

 

      Değerli Arkadaşlarım,

     TÜRK-İŞ Kongremizi yaptık.

      Sendikamız adına TÜRK-İŞ Disiplin Kurulu’nda görev aldım.

      Genel kurulda tüm sendikaların uzlaşmasıyla mevcut yönetim kurulunun Genel Başkan Ergün Atalay başkanlığında devamına karar verildi.

     İşimize, aşımıza, geleceğimize, ülkemize ve milletimize sahip çıkma mücadelemizde başta TÜRK-İŞ olmak üzere, tüm emekçiler ve demokrasi güçleriyle dayanışma içinde olacağız.

     Sevgi ve saygılarımla.

 

26 ARALIK 2019

HAKAN YEŞİL
GENEL MADEN İŞÇİLERİ SENDİKASI
GENEL BAŞKANI

 

 

 

 

         MÜCADELEMİZİ KESİNTİSİZ OLARAK
         HER ŞART ALTINDA SÜRDÜRECEĞİZ

            Değerli Arkadaşlarım,

            Türkiye Taşkömürü Kurumu’nda (TTK) 28’inci Dönem, Maden Tetkik Arama Kurumu’nda (MTA) 18’inci Dönem Toplu İş Sözleşmelerini imzaladık.

            Sözleşmelerimizin başta biz çalışanlar ve kurumlarımız olmak üzere herkese hayırlı olmasını diliyorum.

            TÜRK-İŞ Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu’nun, ülkemizin içinde bulunduğu koşulları göz önünde bulundurarak Hükümet ile çerçeve anlaşmasını imzalamasının ardından Genel Maden İşçileri Sendikası olarak Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikası (Kamu-İş) ile TTK ve MTA sözleşmelerimizi imzaladık.

            Ülkemizde, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildikten sonra imzaladığımız bu ilk sözleşme sürecinde, her aşamada işçi arkadaşlarımıza ve kamuoyuna bilgi verdik.

            Sendikamız Başkanlar Kurulu olarak, işçi arkadaşlarımızdan gelen öneriler başta olmak üzere tüm gelişmeleri değerlendirerek sürece yön veren kararları aldık.

            Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çalışma Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı, Zonguldak ve bölge milletvekillerimiz, bürokratlar, TÜRK-İŞ ve bağlı sendikalar ile görüşmeler yaparak taleplerimizi, sorunlarımızı, çözüm önerilerimizi anlattık ve katkılarını aldık.

            Bu yeni dönemde, önceki dönemlerde imzalanan toplu iş sözleşmelerinden farklı olarak TÜRK-İŞ Kamu Toplu İŞ Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu’nun Hükümet ile imzalayacağı çerçeve anlaşmasının tüm sendikaları yasal olarak bağlayacağını bilerek sürece müdahale etmeye çalıştık.

            Tüm kamuoyunun yakından izlediği ve bildiği gibi TÜRK-İŞ’e bağlı 17 Sendika olarak verdiğimiz mücadelede Genel Maden İşçileri Sendikamız üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmiştir.

            Basın toplantılarımız, açıklamalarımız, eylemlerimiz ve etkinliklerimiz sürece ışık tutmuştur.

            Ancak 17 Sendikanın birlikte karar vermesi ve sendikaların bağımsız olarak ücret görüşmelerini sürdürme imkanının olmadığı bu yeni düzende, mevcut şartlarda en iyi noktanın yakalandığı düşünülen ortak bir noktada  TÜRK-İŞ Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu olarak karar verilmiştir.

            TÜRK-İŞ Genel Başkanımız Ergün Atalay ve Yönetim Kurulu, bu süreçte her zaman yanımızda olmuş ve sorunlarımızın, önerilerimizin ve taleplerimizin ilgililere ulaştırılmasında ve kamuoyu yaratılmasında büyük çaba sarf etmiştir.

            Kendisine örgütümüz adına bir kez daha teşekkür ediyorum.

            Ve kendisine yöneltilen haksız eleştirileri kabul etmediğimizi bir kez daha ifade ediyorum.

 

            Değerli Arkadaşlarım,

            Bu zorlu süreçte her zaman yanımızda olan işçi arkadaşlarımızın, ailelerimizin, emek dostlarımızın ve bölge halkımızın verdiği katkıya teşekkür ediyoruz.

            İnanıyoruz ki önümüzdeki süreçte bu katkının önemi çok daha iyi anlaşılacaktır.

            Baştan beri önceliğimiz olan MTA ve TTK harici servislerdeki düşük ücretli kardeşlerimizin ücretlerinin yükseltilmesi mücadelemizde istediğimiz noktaya gelememenin üzüntüsünü yaşıyoruz.

            Ancak bu mücadelemizi kesintisiz olarak her şart altında sürdüreceğiz.

           

            Değerli Arkadaşlarım,

            Türkiye, içeride ve dışarıda önemli sorunlarla boğuşuyor.

            Bir yanda savaş tehdidi, bir yanda işsizlik ve pahalılık tehdidi var.

            Türkiye’nin her zamankinden çok daha fazla üretime ihtiyacı var.

            Türkiye’de işsizliğin en üst seviyeye çıktığı bu dönemde 1500 yeni arkadaşımız TTK’ya işbaşı yaptı ve intibak eğitimleri sürüyor.

            Özel sektörde HATTAT Enerji ve Maden A.Ş.’de çalışan madenci kardeşlerimiz için 4’üncü Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerimiz devam ediyor.

            Biz hep birlikte işimize, aşımıza, geleceğimize, ülkemize ve milletimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Zorlukları birlikte aşacağız.

            Sağ olunuz, var olunuz…

                       

EYLÜL 2019

HAKAN YEŞİL
GENEL MADEN İŞÇİLERİ SENDİKASI
GENEL BAŞKANI

 

 

KIDEM TAZMİNATI KIRMIZI ÇİZGİMİZDİR

Değerli Arkadaşlarım,

1 Mayıs İşçi-Emekçi Bayramı’nı, Emeğin Başkenti’ne yakışır bir coşku ve katılımla kutladık.

Bartın, Karabük illerimizden başta madenci kardeşlerimiz olmak üzere çok sayıda emekçi kardeşimiz de aramızdaydı.

Ankara’dan MTA Şubemizin yönetici ve üyeleri de gücümüze güç kattılar.

1 Mayıs’ta bizimle olan tüm dostlarımıza ve başta Tertip Komitesi ile Sendikamız Başkanlar Kurulu olmak üzere, milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza, eski yöneticilerimize, siyasi partilerimize, işçi-memur sendikalarımıza, meslek odalarımıza, sivil toplum örgütlerimize, belediye ve il genel meclisi üyelerimize, muhtarlarımıza, emeklilerimize, öğrencilerimize, esnafımıza ve katkı veren herkese bir kez daha teşekkür ediyorum.

Kıdem Tazminatıma dokunma, bireysel emekliliği zorunlu hale getirme, vergide adaleti sağla ve aynı işi yapan arkadaşlara farklı ücret ödeme uyarılarımızı yaptık. Tüm taleplerimizi hep birlikte ve yüksek sesle dile getirdik.

Ekonomik krizi işçilerin, emekçilerin çıkarmadığını ve faturanın bize kesilemeyeceğini anlattık.

İnanıyoruz ki Hükümetimiz, Zonguldak’tan ve Türkiye’nin dört bir yanından yapılan bu uyarıları dikkate alacaktır.

 

Değerli Kardeşlerim,

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve Maden Tetkik Arama Kurumu (MTA) işyerlerinde çalışan arkadaşlarımızı kapsayan Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde 60 günlük görüşme süreci tamamlandı.

Kamu-İş ile yaptığımız görüşmelerde idari maddelerin büyük bir çoğunluğunda anlaşma sağladık. TTK toplu iş sözleşmemizde 15 asıl, MTA toplu iş sözleşmemizde ise 14 asıl madde kaldı.

Ücrete bağlı maddelerimizi ele alamadık.

Şimdi arabulucu görüşme süreci başladı.

TTK ve MTA’nın da içinde bulunduğu kamu işyerlerinde çalışan yaklaşık 200 bin arkadaşımızı ilgilendiren toplu iş sözleşmeleri için Hükümet henüz ücret teklifinde bulunmadı.

TÜRK-İŞ Genel Başkanımız Sayın Ergün Atalay başta olmak üzere, sözleşme görüşmeleri devam eden Sendikaların Genel Başkanları olarak bizler de her fırsatta ilgilileri uyarıyoruz, bu süreci daha fazla uzatmanın hiç kimseye yararı olmayacağını ifade ediyoruz.

Hayat pahalılığının her geçen gün arttığı bir dönemde 6 aydır yeni ücret zammının beklenmesi verimliliği düşürmekte ve işbarışını bozmaktadır.

Değerli arkadaşlarım,

TTK’da emeklilikler nedeniyle çalışma şartlarımızın zorlaştığı şu günlerde 1500 yeni arkadaşımızın işe başlaması için hazırlıklar bitmek üzere.

Kura çekimleri daha önce yapılan 1000 arkadaşımızın 31 Mayıs 2019 tarihi itibariyle işe giriş işlemleri yapılacak ve bu arkadaşlarımız 10 Haziran 2019 tarihinde işbaşı yapacak.

Yeni arkadaşlarımız bize moral ve güç katacak. Üretimi artırmanın ve norm kadroya ulaşmanın mücadelesini birlikte vereceğiz.

Ekonomik krizden çıkmanın yolu her alanda üretimi artırmaktır.

TTK’nın üretimi artırma potansiyeli vardır. Biz üretimi artırmak ve taşkömürü ithalatına ödediğimiz yıllık 4-5 milyar doları geriye çekmek istiyoruz.

TTK ve ülkemiz kalkınsın istiyoruz.

İşsizimiz iş bulsun, Zonguldak ve bölgemizden göç dursun istiyoruz.

 

Sevgili Arkadaşlarım,

Başta toplu iş sözleşmesi görüşmelerimiz olmak üzere her konuda bilgi alışverişimize devam edeceğiz.

Şubeler ve Genel Merkez Yöneticileri olarak 24 saat kesintisiz iletişim içinde olacağız. Hiçbir arkadaşımızın yanlış bilgilendirilmesine fırsat vermeyeceğiz.

Birlikte mücadele edecek, birlikte karar vereceğiz.

Biz, çalışanları, emeklileri ve bölge halkıyla birlikte büyük bir aileyiz.

170 yıldır üretiyor, işimize, aşımıza, ülkemizin ve milletimizin geleceğine sahip çıkıyoruz.

Üretmemizi engelleyen ve ülke ekonomisini krize sokmak isteyenlere karşı her şart altında mücadele ettik ve etmeye devam edeceğiz.

 

Değerli Arkadaşlarım,

Aileniz ve dostlarınızla birlikte geçirmek dileğiyle Mübarek Ramazan Bayramınızı kutluyorum.

Sağolun, varolun.

 

29 MAYIS 2019

HAKAN YEŞİL
GENEL MADEN İŞÇİLERİ SENDİKASI
GENEL BAŞKANI

 

 

 

YENİ DÖNEM

Değerli Arkadaşlarım,

72 yıllık tarihiyle, Türkiye ve dünyada, hak ve demokrasi mücadelesinde saygın bir yeri olan Genel Maden İşçileri Sendikamızın 18’inci Genel Başkanı olmanın gururunu bana yaşatan tüm madenci kardeşlerime sevgi, saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

Yeni Yönetim Kurulumuz, Şubelerimiz, Temsilcilerimiz ve tüm üyelerimizle birlikte tek yürek, tek ses mücadeleye devam ediyoruz.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK), Maden Tetkik Arama Kurumu (MTA) ve Hattat Enerji ve Maden A.Ş.’de toplu iş sözleşmesi görüşmelerimiz sürüyor.

Görüşmelerin her aşamasında işyerlerimizi ziyaret edecek ve görüş alışverişinde bulunacağız.

Hükümet, önümüzdeki günlerde Kamu Toplu İş Sözleşmeleri için ücret teklifini, TÜRK-İŞ bünyesinde oluşturulan ve benim de Sendikamızı temsilen içinde yer aldığım Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu’na verecek.

Bu teklifi kendi aramızda değerlendirecek ve birlikte karar vereceğiz.

 

Değerli Arkadaşlarım,

Hükümet, ekonomik önlemler paketini açıkladı.

Kıdem Tazminatı Fonu’nun kurulacağını, Bireysel Emeklilik Sisteminin zorunlu hale getirileceğini, bazı vergi düzenlemeleri yapacaklarını ve başta kamu bankaları olmak üzere, tarımdan sanayiye ekonominin tamamını ilgilendiren düzenlemeler yapacaklarını açıkladılar.

Biz Başkanlar Kurulumuzda, TÜRK-İŞ Genel Kurul kararı doğrultusunda mücadeleye hazır olduğumuzu, kıdem tazminatımızın tartışılmasına izin vermeyeceğimizi açıkladık.

Bireysel emekliliğin zorunlu hale getirilmesine ve maaşlarımızdan kesinti yapılmasına da şiddetle karşıyız.

Zorla tasarruf olmaz. Biz kıt kanaat geçinmeye çalışıyoruz ve imkanı olanlar kendi tasarrufunu kendileri yapıyorlar.

Biz vergide adaletin sağlanmasını, çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınmasını istiyoruz. Vergide adaletsizliği daha da büyütecek yeni düzenlemeler istemiyoruz.

Biz örgütlenme önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Sendikalara üye oldukları için işten atılan kardeşlerimizin işe alınmasını istiyoruz.

 

Değerli Kardeşlerim,

1 Mayıs İşçi-Emekçi Bayramı’nı Zonguldak’ta Emeğin Başkenti’nde en coşkulu şekilde ve bir bayram tadında kutlamak için hazırlıklarımız sürüyor. Son yıllarda olduğu gibi yine bir sanatçı arkadaşımız bizlerle beraber olacak. Bu kez özgün müzik sanatçısı İlkay Akkaya konuğumuz olacak.

1 Mayıs’ta ülke genelinde, başta işçi sendikaları konfederasyonları TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, DİSK ve memur sendikaları olmak üzere, tüm emek örgütleriyle ve demokrasiden yana olan herkesle, halkımızla meydanlarda olacağız.

Bu yıl ortak sloganımız “Kıdem Tazminatıma Dokunma” olacak. Hep birlikte en gür sesimizle Hükümeti uyaracağız.

Başta maden işçisi kardeşlerim ve aileleri olmak üzere tüm halkımızı Zonguldak’a, Madenci Anıtı’na bekliyoruz.


Değerli Arkadaşlarım,

İşimiz, aşımız, geleceğimiz, ülkemiz, milletimiz ve insanca bir yaşam için, her zaman ve her şart altında kendi doğrularımızı söyleyecek ve savunacağız.

Genel Maden İşçileri Sendikası olarak sadece madenci kardeşlerimizle değil tüm bölge halkımızla tek yürek, tek ses olacağız.

TTK’ya işbaşı yapacak bin arkadaşımız ve sonrasında bize katılacak olan 500 arkadaşımızla gücümüze güç katacağız.

TTK’nın tam kapasite ve norm kadro ile istikrarlı bir şekilde çalışabilmesi için mücadelemizi sürdüreceğiz.

Üretim artacak, ithalat azalacak ve ekonomik kriz son bulacak.

“Kömüre ve demir-çeliğe sahip çıkmak, Zonguldak’a sahip çıkmaktır. Zonguldak’a sahip çıkmak Türkiye’ye sahip çıkmaktır” diyoruz.

MTA’mız büyüsün, ülke kaynaklarını araştıralım, kendi doğal zenginliklerimizi değerlendirelim istiyoruz.

Biz üretim ekonomisini savunmaya devam edeceğiz.

Birlikte mücadelemizle kazanacağımızı biliyoruz.

Sağlıcakla kalın.

25 Nisan 2019

HAKAN YEŞİL
GENEL MADEN İŞÇİLERİ SENDİKASI
GENEL BAŞKANI